Pik Pok to pingwin, bohater polskiej bajki, która była realizowana w latach 1988-1992. Ten pingwinek przede wszystkim jest bohaterem książki Adama Bahdaja pt. "Mały pingwin Pik-Pok". Pingwinek miał dość siedzenia na Wyspie Śniegowych Burz i postanowił zwiedzić świat.
23 września 2010 w Łodzi odsłonięto pomnik Pik-Poka będący częścią szlaku turystycznego Łódź Bajkowa.
Lalki (kukiełki) Pingwina Pik-Poka znajdują się między innymi w ekspozycji Muzeum Dobranocek w Rzeszowie.
Mój Pik Pok został zrobiony na szydełku z włóczek Yarn Art Jeans i Holly. To mieszanki bawełny z akrylem. W środku ma wypełnienie poliestrowe. Pingwin mierzy ok. 18 cm od podłogi do czubka głowy.
"Narcyz" Izabeli M. Krasińskiej został wydany w marcu 2023 roku przez wydawnictwo Lucky.
Z okładki:
Tosia marzy o zdrowym, partnerskim związku, pełnym miłości, szacunku i zrozumienia. Trudne dzieciństwo na wsi i kompleksy związane z lekką nadwagą sprawiają jednak, że nie potrafi znaleźć odpowiedniego mężczyzny. Wprost nie może uwierzyć w swoje szczęście, gdy na jej drodze staje przystojny, szarmancki Adrian, który obsypuje ją prezentami, kwiatami, a w dodatku dba o jej zdrowie. Chociaż on pochodzi z bogatego domu, jej nie obchodzą ani jego rodzice, ani pieniądze. Wie, że spotkała mężczyznę swojego życia, któremu na niej zależy. Jest gotowa zrobić wszystko, żeby byli szczęśliwi. Dla niego pójdzie na każde ustępstwo.
Czy wymarzony książę jest w stanie dać Tosi to, czego ona najbardziej pragnie – miłość, bliskość i prawdziwe rodzinne ciepło?
Czy też zamknie ją w złotej klatce bez wyjścia?
RECENZJA
Swoją historię opowiadają nam na przemian Tosia i Adrian. Dzięki temu możemy poznać oba światy tych dwojga ludzi. Z pozoru różne, ale po przyjrzeniu się bliżej - podobne.
Ona - z biednego domu, gdzie ojciec pił i bił, poniżał, znęcał się psychicznie i fizycznie nad córką.
On - z bogatego domu, w którym ojciec - znany i ceniony chirurg - pił i bił, znęcał się psychicznie nad synem.
Obaj ojcowie, choć z pozoru różni, od małego niszczyli (zwłaszcza psychicznie) swoje dzieci. Żyjąc w takim środowisku dzieci od małego miały "skrzywioną" psychikę. Do tego u Adriana dochodzą cechy narcyza. Chłopak umiejętnie okręca wokół palca Tosię, manipuluje nią, wpędza w poczucie winy.
W pewnym momencie młodzi wchodzą ze sobą w związek. Autorka doskonale przedstawiła etapy toksycznego związku – wpędzanie w poczucie winy, karanie za niewłaściwe zachowanie, nieustanną kontrolę. I choć Adrian nie sprawiał Tosi fizycznego bólu, to psychicznie dziewczyna czuła się wykończona.
"Narcyz" to wstrząsające studium manipulacji i wyrachowania oraz dojmujący obraz przemocy psychicznej. Powieść o złożoności ludzkiej natury i jej słabościach, o złych wyborach i ich konsekwencjach.
Czytając tę książkę targały mną różne emocje. Bardzo ją przeżywałam. Jeszcze długo po jej skończeniu siedziała mi w głowie.
Muszę przyznać, że tym razem powieść Izabeli M. Krasińskiej mocno mną wstrząsnęła. Zapytacie dlaczego??? Może po części w Tosi widziałam samą siebie. Pulchną dziewczynę, która chciałaby żyć, realizować swoje plany i spełniać marzenia. Która w "miejskim" domu też miała podobne przejścia jak bohaterka, która nie poddała się. I choć było jej bardzo trudno, to po wylaniu oceanu łez postanowiła, że nie da się zniszczyć i zawalczy o siebie i swoje życie...
Ta książka poruszy nas dogłębnie i pozwoli na głęboką analizę ludzkiej psychiki.
Podsumowując - Tosia okazała się silną, dzielną kobietą, która pokonała wszelkie trudności i zawalczyła o swoje.
Wśród nas jest wiele takich Tosiek. A Tobie udało się zawalczyć o siebie? Jeśli jeszcze się wahasz, odrzuć niepewność i spróbuj. Czas najwyższy żyć a nie wegetować!!
Pamiętaj, jesteś wartościową kobietą!! Nie daj się zniszczyć Narcyzowi ani żadnemu innemu męskiemu typkowi.
Iza dziękuję Ci za tę książkę. Polecam ją przeczytać nie tylko tym paniom, które mają w domu Narcyza...